Acil Numaralarda Artık Tek Numara 112

Acil Numaralarda Artık Tek Numara 112

İçişleri Bakanlığı Tüm Türkiye’de acil numaraları tek bir numarada topladı. Polis, İtfaiye, Jandarma, Sağlık, Sahil Güvenlik, AFAD ve Orman tek numarada.

Bilindiği üzere acil bir durumla karşı karşıya kaldığımızda panik halinde hangi numara kime aitti? Hangi numarayı aramam gerekiyordu? Bulunduğu bölge polise mi ait? yoksa Jandarmaya mı bağlıydı? gibi sorulara İçişleri Bakanlığı son noktayı koydu.

Artık acil durumlarda 110 Yangın İhbar, 112 Sıhhi İmdat, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat, 122 Alo AFAD, 177 Orman Yangın İmdat ve Sahil Güvenlik numaralarının aranması yerine bu numaraları tek numara altında 112’de birleştirdi.

112 Acil Çağrı Merkezi

Vatandaşların acil durumlarda tek numaradan yani 112’den yardım isteklerini rahatça yapabilmeleri için 112 Acil Çağrı Merkezleri Türkiye genelinde yaygınlaştırıldı. Bu kapsamda 112 Acil Çağrı Merkezleri inşa edildi. Geçen yıl 53 ilde faaliyete başlayan bu merkezler 2021 Haziran ayı itibariyle 81 ilde yaygınlaştırıldı.

acil-cagri-merkezi.jpg

Asılsız Çağrılar

Maalesef ki vatandaşların acil durumlarında aradıkları 112 çağrı merkezlerine gelen aramaların yarısından fazlası asılsız çağrılardan oluşmuştur.
2020 yılında 88 milyon 341 bin 131 çağrı alırken, bu çağrılardan 59 milyon 720 bin 69 asılsız çağrı olmuştur. Bu asılsız çağrıları telefonun denemek isteyen, yemek siparişi vermek isteyen diye arayanlar oluşturdu.

Yabancı Dilde Çağrılarda Karşılanıyor mu?

7/24 hizmet veren 112 acil çağrı merkezlerinde Türkçe dışında 4 yabancı dilde çağrı karşılanıyor. Konuşma dilleri haricinde işitme engelli vatandaşlara işaret dilinde 112 Engelsiz uygulaması ile acil çağrı hizmeti veriyor.

Vefa Sosyal Destek Grupları

Vatandaşların yardımına koşan Vefa Sosyal Destek Grupları ile İl ve İlçe Salgın Denetim Merkezi Personeli acil durum olduğu değerlendirilen bölgeye sevk eden 112 Acil Merkezleri yol izin belgesi işlemleri ile diğer acil durumlarda etkisini göstererek ihtiyaçların hızlı bir şekilde karşılanmasını sağlamıştır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum