Almanya’da Tarihi Seçim Bir Devir Kapanıyor

Almanya’da Tarihi Seçim Bir Devir Kapanıyor

Yaklaşık 60,4 milyon Alman vatandaşı bugün yeni iktidarı belirlemek için sandığa gitti. Almanya Başbakanı Angela Merkel’ in tekrar aday olmadığı seçimde sürpriz sonuçlar gelmeye başladı.

Tüm dünyanın gözü Almanya’da bugün yapılan seçimlere çevrilirken Başbakan Merkel’in koltuğuna kimin oturacağını belirleyecek olan sandık sonuçları netleşmeye başladı.

Angela Merkel’in tekrar aday olmadığı ve bir dönemin kapanışı olarak adlandırılan seçimlerde Merkel’in koalisyon ortağı olan ve aynı zamanda Almanya Maliye Bakanlığı görevini yürüten Sosyal Demokrat Parti’nin adayı Olaf Scholz (SPD) oyların yüzde 25,2 sini alarak seçimleri 1.sırada götürürken, Merkel’in partisi Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) oyların yüzde 24,6 sıyla seçimde 2.sırada yer alıyor.

Almanya'da Sırasıyla Partilerin Oy Oranları

  • Sosyal Demokrat Parti (SPD): 25,2
  • Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU): 24,6
  • Yeşiller/Birlik Partisi: 15
  • Hür Demokrat Parti (FDP): 11
  • Almanya İçin Alternatif (AFD): 11
  • Sol Parti: 5

almanya-basbakani-002.jpg

Seçime Katılım Düşük

Bugün gerçekleştirilen seçimlerde Alman halkının seçime katılımının düşük olması gözlerden kaçmadı. 60 bin oy kullanma merkezinin bulunduğu ülkede seçime katılım oranı yüzde 40 larda kaldı.

Türkiye İlişkiler Nasıl Olacak?

Bilindiği üzere Angela Merkel iktidarında Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak bakmıyordu. Bu partiye ek olarak Yeşiller ve Sol Parti gibi aşırı eğilimleri olan partiler de Türkiye’ye sıcak bakmayan partiler olarak öne çıkıyordu.

Ancak seçimleri önde götüren Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise sert söylemlerden uzak ve Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine olumlu bakan bir politikaya sahip bulunmakta.

Gelen seçim sonuçları koalisyon ülkede hükümeti kurmayı zorunlu kılarken koalisyonun diğer ortağının izleyeceği politika da Türkiye için önem arz ediyor.

EURO’nun Durumu Ne Olacak?

Ülkede koalisyon hükümetinin kurulacak olması, Yeşiller Partisi ya da Sol Partinin koalisyon ortağı olması durumunda serbest piyasaya müdahale riski ve bunun neticesinde Euro’nun zarar görme riskini barındırırken bu durumun ortadan kalktığı belirtiliyor.

Bununla birlikte Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) iktidarı Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Liberallerin koalisyonunun kurulması söz konusu partilerin mevcut sistemin devamından yana politika izlemesi sonucu piyasaların normal koşullarda seyretmesi ihtimalinin güçlü olduğunu gösteriyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.