Asgari Ücret 3750 TL Olur Mu?

Asgari Ücret 3750 TL Olur Mu?

Milyonlarca çalışanın gözü kısa süre sonra toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonuna çevrilirken, 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı en büyük merak konusu.

2021 yılının sonlarına geldiğimiz şu günlerde her sene olduğu gibi yeni yıl öncesinde asgari ücret meselesi en çok merak edilen gündem maddeleri sıralamasında ilk sıradaki yerini korumaya devam ediyor. Bu noktada asgari ücretle çalışarak adeta yaşam mücadelesi veren milyonlarca vatandaş yapılacak görüşmeler sonrasında ücretlerde anlamlı bir artış bekliyor.

Gelinen noktada işçi ve işveren sendikaları hangi önerilerde bulunuyor, kendini iyiden iyiye hissettiren hayat pahalılığı sonrasında rakamlar ne olacak sorularına cevaplar aradık.

asgari-ucret.jpg

2022 Yılı Tahmini Asgari Ücret Beklentisi

Yapılan değerlendirmeler, çalışanların talepleri ve yüksek enflasyon sebebiyle ciddi oranda artan hayat pahalılığı sonrasında asgari ücrete yüzde 30 civarında artış yapılması bekleniyor.

Söz konusu artışın yapılması durumunda brüt asgari ücret 4.650 lira, net asgari ücret ise 3.673 lira olacak.

Milyonlarca çalışan ise yapılacak kesintilerden sonra asgari ücretin net 4.000 TL olmasını, mümkünse asgari ücretten alınan verginin kaldırılmasını istiyor. Tüm veriler ortadayken toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonundan nasıl bir sonuç çıkacağı merak konusu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Ne Zaman Toplanacak?

Söz konusu Komisyon her yıl Aralık ayının ilk haftasında toplanırken, Aralık ayı boyunca belirli periyotlarla yapılan 4 görüşme sonrasında yılbaşından önceki son hafta yeni asgari ücret belirleniyor.

Komisyonda Kimler Yer Alıyor?

Yapılan görüşmelere yasa gereğince 5 işçi, 5 işveren ile 5 hükümet temsilcisi olmak üzere 15 kişi katılırken, işçi tarafını en fazla üyeye sahip konfederasyon olan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

İTO Asgari Ücret İçin 4 Öneride Bulundu

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç asgari ücret için 4 öneride bulundu. İşte o öneriler:

  • Asgari ücrete enflasyon oranında yapılacak zammı işverenin karşılamasını, enflasyonun üzerindeki kısmın ise vergi yükleri azaltılarak devlet tarafından karşılanmasını makul bir çözüm olarak görüyoruz.
  • 2016’da 100 TL olarak başlayan ve bu yıl 75 TL olarak uygulanan asgari ücret prim desteği de günümüz şartlarına göre yeniden belirlenmeli.
  • Gelir vergisinden muaf yemek bedeli istisnası başta günlük asgari ücretin yaklaşık yüzde 60’ına tekabül ederken, yıllar içinde bu oran yüzde 21’e kadar indi. Bu kalemler revize edilmeli.
  • Sigorta primine esas aylık kazancın üst sınırının, yıllık enflasyon ölçüsünde artırılması hakkaniyetli bir tutum olacaktır.

TÜİK’in Asgari Ücret Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Türkiye İstatistik Kurumu asgari ücretin belirlenmesi noktasında bir işçinin günlük beslenme kalıbı hakkında söz konusu toplantılarda sunum yapıyor. Yapılan sunumda Hacettepe Üniversitesi tarafından hazırlanan; hafif, orta ve ağır iş kollarında çalışan yetişkin işçilerin enerji ve besin öğesi gereksinimini karşılayacak protein, süt/süt ürünleri, yağ, karbonhidrat, sebze/meyve gibi temel besin maddelerini ve bunların günlük tüketilmesi gereken miktarları belirlenerek işçi dengeli beslenme sepeti adı altında bir sunum tanımlaması yapılıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.