Bakan Soyludan 3600 Ek Gösterge Garantisi

Bakan Soyludan 3600 Ek Gösterge Garantisi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu çeşitli temaslar için gittiği Balıkesir’de 3600 ek gösterge bekleyen memurları heyecanlandıran açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu’ nun açıklamaları haberimizin devamında.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçim döneminde verilen vaatler arasında yer alan ve milyonlarca memurun yakından takip ettiği 3600 ek gösterge konusu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ nun yapmış olduğu açıklamalar sonrasında yeniden gündemdeki yerini aldı.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesindeki Vilayetler Evi'nde düzenlenen Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatı Hizmet İçi Eğitim Semineri Programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 1 Ekim’de TBMM’nin açılmasıyla gündeme gelmesi beklenen 3600 ek gösterge konusunda net ifadeler kullandı.

Bakan Soylu yapmış olduğu açıklamada "3600 ek gösterge bizim taahhüdümüzdür. Taahhüdümüzün de sonuna kadar arkasındayız ve gerçekleştireceğiz. Bundan herhangi bir şekilde sarfınazar etmemiz mümkün değildir. Bu sözümüzü de yerine getirmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla arkadaşlarımız çalışıyorlar" ifadelerine yer verdi.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından sonra milyonlarca memur, yapılması planlanan çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesini bekliyor.

Ek Gösterge Nedir?

Devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodu olan ek gösterge memurların aylık ücretlerinde, özellikle de emekli aylıkları ve emekli ikramiyelerinde ciddi anlamda fark oluşturan bir konu olarak öne çıkmaktadır.

memur-3600-ek-gosterge.jpg

Ek Gösterge Kimleri Kapsayacak?

Daha önce gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekse Hükümet üyeleri tarafından öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini kapsayacağı belirtilen 3600 ek göstergenin alanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’ in açıklamaları sonrasında genişleyeceğe benziyor.

Söz konusu durum hakkında açıklama yapan Bakan Bilgin "Çok önemli bir kararı, memurlarla yaptığımız sözleşmeyle belirledik, sözleşme tutanağına geçirdik. Nedir o? 3600 ek gösterge sorunu. Bunu sözleşmeyle kayıt altına aldık. Bu sözleşme döneminde 3600'ü, bütün memurlar için ciddi bir sorun olan ek gösterge meselesini çözüme kavuşturacağız. Sözleşmemizle kayıt altına alındı.

Şimdi onun çalışma programını hazırlıyoruz. Onun da çok önemli bir atılım olacağını düşünüyorum kamu çalışanları açısından." sözleri tüm memurlarda beklentinin oluşmasına sebep oldu.

Maaşlarda Yüzde 20 Artış

Söz konusu düzenlemenin yapılması durumunda memurların maaş ve ikramiyelerine yüzde 20’lik bir artışın yansıması beklenirken, bu artış emekli ikramiyelerinin 17 ila 27 bin lira arasında yükselmesi anlamına geliyor.

Ek Gösterge Ne Zaman Çıkacak?

Yapılması planlanan 3600 ek gösterge düzenlemesinin 1 Ekim 2021 Cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nin (TBMM) açılmasından sonra 2021-2022 yasama döneminde görüşülmesi bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum