Doğalgaza Yapılacak Zam Kapıda

Doğalgaza Yapılacak Zam Kapıda

Kış ayına doğru gidilirken herkesin merak ettiği doğalgaz ücretine zam gelecek mi? Sorusu. Peki, doğalgaza zam yapılacak mı? Yapılırsa ne kadar zamlanacak? İşte detaylar.

Dar kesimli vatandaş geçinmekte zorlanırken kış ayının gelmesiyle vatandaş kara kara doğal gaz ücretine gelecek zam mı düşünmekte. Avrupa'da doğalgaz fiyatları bugün yeni rekorlar kırarak bin metreküp için 1000 dolar eşiğini aştı.

1 Metreküp Doğal Gaz Kaç TL

Avrupa'da doğalgaz fiyatlarına yapılan zamlardan sonra Türkiye’de de zam olasılığı gündeme geldi. Türkiye'de şu an konutlarda tüketilen gazın bin metreküpünün vergiler dahil yaklaşık 220 dolar yani 1950 Türk Lirasına tekemmül ediyor. Bunu dahi zor ödeyen vatandaş yeni zam gelmesi durumunda büyük sıkıntılar çekebilir.

dogalgaz-kucuk.jpg

Dolardaki Artış Faturaya Yansıyor

Yaşanan kur artışları sürekli faturalara yansıyor. Buda hem doğal gaz hem de diğer faturaların el yakmasına neden oluyor.

Ekim Ayıyla Birlikte Aylara Kademeli Zam Bekleniyor

Şuan ki Botaş tarifesi metreküp için sanayide 240 dolar buda çevrim santrallerinde 280 dolar olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Bu kadar yüksek olan bir durumda yeni bir zam vatandaşı yeni kemer sıkma politikalarına yönlendirebilir.

Rusya’dan Alınan Gaz Fiyatları

238 dolar olan Türkiye'nin boru hatlarından aldığı Rus gazının Ekim ayında 275 dolara yükselmesi ve bu yükselişin yeni yılın ilk ayında devam etmesini bekleyen uzmanlar, spot fiyattan doğalgaz ve sıvılaştırılmış doğalgaz alımlarıyla Türkiye'nin doğalgazda bin metreküpte ortalama maliyetinin vergiler ve iletim ile dağıtım gibi diğer maliyetler hariç 500 doları aşacağı bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.