e-Devletten Yeni Uygulama Kapısı

e-Devletten Yeni Uygulama Kapısı

e-Devletten milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendirecek yeni bir hizmet uygulaması kullanıma açıldı. Ayrıntılar haberimizin devamında.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç e-Devlet kapısının yeni bir uygulamasının vatandaşların hizmetine sunulduğunu açıkladı. Çalışma Hayatım adı verilen hizmet ile vatandaşlar artık emeklilik, iş arama, sigorta, çalışmaya başlama, mesleki yeterlilik gibi çalışma hayatını yakından ilgilendiren unsurları aynı yerden yapabilecek.

Bazı Kamu Kurumlarının Hizmetleri de Uygulamaya Dahil Edildi

e-Devlet’in Çalışma Hayatım adlı uygulaması kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR ve SGK hizmetleri de dahil edildi.

Çalışan Modülünden Hangi Hizmetlere Ulaşılacak?

Çalışan Modülü ile vatandaşlar 4A, 4B, 4C tescil bilgilerini, ne zaman emekli olabileceklerini, 4C bordro, dil tazminatı, 4A/4B iş göremezlik ödemesi gibi bilgileri sorgulayabilecek.

e-devlet-kapisi.jpg

Sağlık Modülünden Hangi Hizmetlere Ulaşılacak?

Sağlık modülü ile vatandaşlar sağlık güvencesi hak sahipliğini sorgulayabilecek, tedavi bilgileri, reçete bilgileri, ilaç kullanım sürelerini görebilecek, optik cam/çerçeve, diş protez hakkı ve medikal malzeme bilgileri ile istirahat raporlarını görebilecek.

Emeklilik İşlemleri Modülünden Hangi Hizmetlere Ulaşılacak?

Emeklilik işlemleri modülü ile vatandaşlar 4A, 4B, 4C aylık bilgilerini, aylık kesintilerini, bir aylık maaş tercihlerini, aylık bilgilerine ilişkin barkotlu belge alma işlemlerini, banka ve adres değişikliği taleplerini, hareketsiz ve blokeli emekli maaş sorgulama ve iade başvurusu gibi işlemleri yapabilecek.

İş Arıyorum Modülünden Hangi Hizmetlere Ulaşılacak?

İş arıyorum modülü ile vatandaşlar İŞKUR kayıt bilgilerine ulaşabilecek olup, iş ilanları ve başvurularını görebilecek. Ayrıca İŞKUR'a aktif kayıtlı olan vatandaşlar ilgili ilanlara başvuru yapabilecek; kurs, program gibi ilanları ve ön başvuruları ile iş başvurularını sorgulama işlemlerini yapabilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.