Gramaj Hilesi Zincir Marketi Ele Verdi

Gramaj Hilesi Zincir Marketi Ele Verdi

Zincir marketlerdeki denetimlerde gramaj hilesi olduğu, bazı ürün etiketlerinde oynamalar var. Para cezası kesildi sizce yeterlimi. Bundan sonra fahiş fiyatları görecek miyiz? İşte detaylar.

Ticaret Bakanlığı’na yapılan fahiş fiyatlara ilişkin şikayetlerin sonu gelmiyor. Ticaret Bakanlığı 81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve “Fiyat Etiketi Yönetmeliğine” aykırılıkların olup olmadığını araştırmak üzere Ticaret Müfettişleri görevlendirilmişti.

Zincir Marketlerde Gramaj Hilesi

Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan fahiş fiyat artışlarına yönelik denetimler zincir marketler tarafından yapılan gramaj hilesini ortaya çıkardı.

Yapılan incelemede Erik ve Ceviz ambalajlarında hileler olduğu tespit edildi. Erikte gramaj oyunu ve Cevizin gramajının etikette yazdığından düşük olduğu tespit edildi.

Zincir Marketlere Para Cezası

Zincir marketlerde yapılan denetimler sırasında marketlerin birinde gramajda hile yapıldığı Bakanlıkça tespiti yapılmış ve bunun karşılığında 11 Bin 429 Lira ceza kesildi.

Zincir Markettin Yapmış Olduğu Gramaj Hilesine Bakanlığın Açıklaması

Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 büyük zincir marketle ilgili yaptığı açıklama sonrası ilgili Bakanlık harekete geçmiş ve konuyu araştırmak üzere Müfettişler görevlendirilmişti.

Yapılan incelemeler meyvesini vermeye başladı. Ne yazık ki yine vatandaş aldatılmış. Bakanlık yapılan incelemeye ilişkin şu açıklamayı yaptı.

Yapılan incelemeler sonucunda bahse konu tanıtımlarda paket erik adlı ürünün ambalaj üzerinde yer alan etikette belirtilen gramajdan daha düşük ağırlıkta satışa sunulmasının tüketicileri aldattığı ve aynı zamanda ortalama tüketicinin ekonomik davranış biçimini ve bilinçli olarak karar verme yeteneğini azalttığı söylendi.

Zincir Marketlerinin Reklam Oyunu

Reklam Kuruluna yapılan şikayetler kısa zamanda doğruluğunu kazanmış durumda.
Yapılan incelemeler sonucunda anılan reklamda yer alan ürün ambalajının üzerinde net 200 gram olduğu bilgisi net.

Ancak belirtilen tarihlerde şikayet konusu ürünün marketler zincirinde satışa sunulan ambalajlarının 150 gram olduğu da net. Peki aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapan bu market zincirlerine kesilen bu ceza yeterlimi, oda koca bir soru işareti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum