Kasım Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı İşte Memurun Zam Oranında Son Durum

Kasım Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı İşte Memurun Zam Oranında Son Durum

Milyonlarca memur ile emekli vatandaşları yakından ilgilendiren Kasım ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Enflasyonda son durum ne, rakamlar bize neyi gösteriyor?

Milyonların merakla beklediği enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak zammı, çarşı pazarı karış karış gezen vatandaşın cebini, kirada yaşayan milyonların kira artış oranlarını hesaplamak için beklediği Kasım ayı enflasyon (TÜFE) oranı oldu.

İşte Enflasyon Farkı Sonrası Güncel Zam Oranları

TÜİK Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Enflasyon Kasım ayında yüzde 3,51 artarken yıllık bazda yüzde 21,31 oldu.

Yılın son ayı olan Aralık ayında netleşecek son veriler öncesinde milyonlarca memurun açıklanan son rakamlara kilitlenmiş durumda. 3 Ocakta açıklanacak olan ve kesin zam oranlarının belli olacağı veriler öncesinde memurların şu anki tabloya göre alacakları zam oranı enflasyon farkı ile birlikte yüzde 13 olarak gözüküyor.

kasim-enflasyon-oranlari.jpg

Kesin Oranlar Ne Zaman Belli Olacak?

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 2022 yılında memur ve emeklinin alacağı zam oranları 3 Ocak 2022 Pazartesi günü saat 10.00’da TÜİK tarafından açıklanacak verilerle kesinleşecek.

Ekim Ayı Enflasyon Oranı Yüzde Kaç Çıkmıştı?

Son olarak geçtiğimiz Ekim ayı enflasyon rakamları açıklanmış, ortaya çıkan veriler ışığında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 19,89, aylık bazda ise yüzde 2,39 artış göstermişti.

Kiracıları Zor Bir Dönem Bekliyor

Kirada yaşayan ve kira artış zamanlarında ev sahibi ile sıkı bir pazarlığa giren milyonlarca kiracının beli açıklanan son rakamlarla birlikte biraz daha bükülecek. Özellikle büyükşehirlerde kira fiyatlarının çok yüksek oluşu göz önüne alındığında kiracıları bu dönemde de ciddi zorluklar bekleyecek.

ÜFE ve TÜFE Nedir?

Üretici Fiyat Endeksi ya da kısaltması ÜFE, belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin, üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişikliklerini ölçen fiyat endeksidir. Aylık ve yıllık enflasyon rakamının belirlenmesinde kullanılır.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bir tüketicinin satın aldığı belirli bir ürün ve hizmet grubunun fiyatlarındaki ortalama değişimleri gösteren bir ölçüttür. Yıllık enflasyon değerindeki değişimi ölçmek için kullanılır. Belirli bir gelire sahip olan bireyin satın alma gücünün azalıp azalmadığını gösterir.

ÜFE ve TÜFE Arasındaki Fark

TÜFE ile ÜFE arasındaki temel fark, fiyat derlenen birimlerde ortaya çıkmaktadır.
TÜFE'de fiyatlar, üreticilerin yanı sıra toptan satış noktalarından da (sebze, meyve ve balık hâllerinden) derlenmektedir. Toptan eşya fiyatlarına Katma Değer Vergisi (KDV) gibi vergiler dahil edilmektedir.

ÜFE'de, fiyatların özellikle üreticilerden derlenmesi esastır ve ürün fiyatları vergiler hariç, yurt içi peşin satış fiyatlarıdır.

Anlık haberlerden haberdar olmanızı kolaylaştıracak bir yolda sosyal medya ve cep uygulamamızı indirerek olacaktır. Aşağıdaki linki tıklayarak ücretsiz ve kolayca uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kamu.isci.alimi.app

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.