KYK Hakkı Çıkan Öğrenci Kayıt Yapmazsa Hakkı Yanar Mı?

KYK Hakkı Çıkan Öğrenci Kayıt Yapmazsa Hakkı Yanar Mı?

Kredi Yurtlar Kurumu üzerinden yurt hakkı çıkan ve başvurusunu yapmayan öğrencinin durumu ne olur? KYK için neresi aranır? KYK numarası kaç? KYK yurdu kime çıkar? Tüm soruların cevabı burada.

Bilindiği üzere, Yurtlara yerleşmeye hak kazanan öğrencilerin, kayıt işlemlerini 19 Eylül Pazar günü saat 22.45'e kadar e-Devlet üzerinden tamamlamaları gerekiyordu. Peki, yurt hakkı çıkmasına rağmen kayıt yapmayı unutan öğrencinin hakkı yanar mı?

KYK Yurt Kime Çıkar?

  • Ön lisans.
  • Lisans.
  • Yüksek lisans.
  • Doktora öğrencilerine çıkar.
  • Başvuran öğrenciye yurdun çıkmasına en büyük etkenler uzaklık, ailenin maddi durumu ve mal varlığı gibi başlıca kurallar yurttan faydalanma kararlarıdır.

Öğrenci Kayıt Yapmazsa Hakkı Yanar Mı?

Yurtlara yerleşme hakkı çıkan öğrenci kayıt tarihi içerisinde kaydını yapmazsa kaydı yanar. Yedek olan öğrenci sistem üzerinden otomatik olarak asıl hak kazanan pozisyonuna geçmiş olur. Hakkı yanan öğrenci ek yerleştirmeleri bekleyip, tekrar başvuru yapması gerekmektedir.

kyk-kime-cikar-001.jpg

KYK İçin Neresi Aranır?

Üniversitelere yerleşen ve yaşadığı ilden başka illere giden öğrenciler, yurt konusunda sıkıntılar çekebilmekte. Ne yapacağı konusunda tedirginlik çeken öğrenci bilgi almak için KYK ’ya ait olan 444 0 472 veya 0 312 551 65 73 telefon numaralarını arayarak detaylı bilgi alabilirler.

KYK Yurtlarında Neler Yasak?

KYK Yurtları öğrencinin kendisine ve diğer öğrencilere zarar verecek veya rahatsızlık yaratabilecek bir takım yasaklamalar mevcuttur. Başlıca yasaklanmış maddeler şu şekildedir.

  • Odalarda ısıtıcı kullanmak ve elektrik kullanarak radyo teyp vb. aletlerle müzik dinlemek yasaktır.
  • Odalarda kokuşmaya ve bozulmaya elverişli yiyecek-içecek bulundurmak yasaktır.
  • Odalarda iskambil kağıdı, tavla, okey vb. oyunları oynamak ve müzik aleti çalmak yasaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum