Meclis Açılıyor 3600 Ek Gösterge Yeniden Gündemde

Meclis Açılıyor 3600 Ek Gösterge Yeniden Gündemde

Hükümetin daha önce vaat ettiği ve milyonlarca memurun merakla beklediği 3600 ek gösterge meselesi gündeme geliyor. 3600 Ek gösterge çıktı mı? 3600 ek gösterge tablosu ve daha fazlası haberimizde.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet üyeleri tarafından birçok kez dile getirilen; polis, hemşire, din görevlisi ve öğretmen gibi kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge meselesi Meclisin açılış tarihinin yaklaşmasıyla yeniden gündemdeki yerini alırken, son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından geçtiğimiz günlerde konunun dile getirilmesi milyonlarca memurun beklentisini artırdı.

Meclis Ne Zaman Açılacak?

Geçtiğimiz yasama dönemini 17 Temmuz 2021 günü kabul edilen Kanun Teklifi ile kapatan Türkiye Büyük Millet Meclisi 1 Ekim 2021 Cuma günü saat 14.00’ da toplanarak yeni yasama dönemini açacak.

3600-meclis.jpg

Ek Gösterge Neden Önemli?

Devlet memurlarının mali haklarını doğrudan etkileyen ek gösterge, memurların hali hazırdaki emekli maaşları, emekli maaşları ve emekli olurken aldıkları ikramiyelerin doğrudan artması anlamına geliyor.

Toplamda 1,5 milyona yakın öğretmen, polis, hemşire ve din görevlisi ve bu alandaki milyonlarca memur emeklisi 3600 ek göstergenin çıkması durumunda söz konusu maaşlarında ciddi artış görecek.

3600 Ek Gösterge

Memurlar ile sendikalar gündemde olan 3600 ek göstergeden tüm unvanlarda bulunan memurların yararlanmasını isterken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’ in ek gösterge hakkındaki açıklamaları sonrasında Cumhurbaşkanlığı, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SGK’ nın konu hakkında bir çalışma yapması bekleniyor.

Çıkması Durumunda Ek Gösterge Ücretlere Ne Kadar Yansıyacak?

3600 ek göstergenin hayata geçmesi durumunda adı geçen meslek gruplarının maaş ve ikramiyelerinde yüzde 20'lik bir artış meydana gelecek. Ayrıca devlete 30 yıl hizmet etmiş polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerinin emekli maaşları ortalama 1000 lira artmış olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum