Okula Gidilecek Gün Sayısı Hakkında Son Dakika Açıklaması

Okula Gidilecek Gün Sayısı Hakkında Son Dakika Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer vaka sayılarının 30 bine dayanması sonrasında okula gidilecek gün sayısı, öğretmenlerde aşılanma oranı, ders saatleri ve yüz yüze eğitim konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs vakalarının kritik eşiği aşması ve okullarda yaşanan pozitif vakaların gözle görülür biçimde yukarı yönlü seyri sonrasında kamuoyu okullardaki eğitim hakkında nasıl bir karar verileceğini merakla beklerken, konu hakkında en net açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi.

Bakan Özer katılmış olduğu canlı yayında yapmış olduğu açıklamalarında salgın sürecinin sınıf bazlı yönetileceğini ve şu ana kadar eğitim sisteminin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti.

Okula Giden Gün Sayısı Düşüyor Mu?

Veliler arasında sıklıkla dile getirilen okula gidilecek gün sayısı hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Özer, sadece problemin olduğu noktalara müdahale edildiğini, sorunlu sınıflara 14 gün ara verildiğini, uygulanan sistemde okul kapatmanın değil sınıf kapatmanın olduğunun altını çizerek okula gidilen gün sayısında bir azalmanın olmayacağı mesajını verdi.

meb-okul-gun-sayisi.jpg

Ders Saatleri Hakkında

Bakan Özer yüz yüze eğitim hakkında merak edilen soruları yanıtlarken, en çok merak edilen konular arasında yer alan ders saatlerinin azaltılması hakkında “40 dakikayı azaltmamız için bazı koşulların değişmesi lazım.

Vaka bazlı, okul bazlı yaklaşıyoruz olaya. 850 bin dersliğimiz var, çok az kısmında kalabalık sınıflar var. Bu sınıfların olduğu yerlerde ‘süreyi kısaltabilirsiniz, günlere ayırabilirsiniz’ diye yetki veriyoruz.

Bu süreç çok verimli işliyor. Ama tüm okullarımızda ders saat süresini azaltıyoruz diye bir beklenti olmasın. Süreç bizim beklediğimizin çok daha ötesinde pozitif şekilde gidiyor” ifadelerine yer verdi.

Öğretmenlerde Aşılanma Oranı

Basında sıklıkla yer alan ve öğretmenlerin yüzde kaçının aşılı olduğu hakkında çeşitli bilgilerin dolaştığı konuya açıklık getiren Bakan Özer, 1.doz aşı olan öğretmen oranının yüzde 92, 2.doz aşı olan öğretmen oranının yüzde 83, ayrıca aşı olmayıp antikor oluşturmuş öğretmen oranının da yüzde 5 olduğunu belirtti.

Telafi Eğitimi Olacak Mı?

Salgın sürecinde sık sık vurgu yapılan telafi eğitim hakkında da bilgi veren Bakan Özer, Kasım ayından sonra farklı mekanizmalarla geçmiş dönemde meydan gelen kayıplara yönelik ciddi destek programlarının uygulanacağını ve bu programların yüz yüze yapılacağını açıkladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum