Sağlık Çalışanlarının Çalışma Şartları İyileştirilmeli

Sağlık Çalışanlarının Çalışma Şartları İyileştirilmeli

Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları, nöbet saatleri ve ücretleri bu alanda çalışmakta olan personellerin en ciddi sorunu olarak göze çarpıyor. Sağlık çalışanlarının sorunları nasıl giderilebilir, bu konuda ne gibi adımlar atılmalıdır? Haberimizde...

Sağlık sektörü ve çalışanları her toplumda çok önemli yere sahip olan, hemen her vatandaşın sağlıkla ilgili sorunlarına çözüm bulmak için gittiği kurum ve çalışanlar olarak öne çıkmaktadır.

Özellikle son 1,5 yıldır dünya gündemini belirleyen COVID-19 salgını sürecinde sağlık çalışanlarının değeri yaptıkları büyük fedakarlıklar neticesinde daha iyi anlaşılmıştır. Ancak sağlık çalışanları bir yandan olağanüstü çabalarla insanlara hizmet verirken diğer yandan kendi sağlıkları ve özel yaşamları çalışma koşulları sebebiyle geriye gitmektedir.

saglik-calisanlari-calisma-sartlari.jpg

Talepler Dikkate Alınmalı

Daha insani koşullar altında görev yapma taleplerini farklı ortamlarda defalarca dile getiren sağlık çalışanları, hasta oldukları dönemlerde dahi çalıştıklarını dile getirirken uzun nöbet saatleri, ek nöbet ücreti ve ek istihdam gibi unsurların hayata geçirilmesini talep etmektedirler.

Uzun nöbet saatleri ve salgın sürecinde yaşadıkları hastalıklar sağlıkçıların ailelerinden ve çocuklarından ayrı kalmalarına sebep olurken, öte yandan bazı psikolojik sıkıntıları da beraberinde getirmiştir.

İstifa Sayılarında Artış

Son dönemde sağlık çalışanlarının bahsi geçen konularda yaşadıkları zorluklara şiddet olaylarının da eklenmesi, birçok sağlık personelinin görevinden istifa etmesine ve bazı personellerin de emekli olmasına yol açmıştır. Bu noktada gerekli yasal düzenlemelerin daha aktif ve caydırıcı hale getirilmesi toplumun genel durumu açısından daha elzem hale gelmiştir.

Yaşanan Mağduriyetler

Çalışma hayatında ortaya çıkan eşitsizlik, yüksek risk altında yeri geldiğinde hasta olmalarına rağmen mesai yapma, sürekli artan vaka sayıları ile ölümler sonrasında artan iş yükü, uzak noktalara görevlendirilmeler, düşük ücretler, ek ödemelerin dağılımında yaşanan süreçler sağlık çalışanlarının en temel sorunları göze çarpıyor.

Psikolojik Sorunlardaki Artış Dikkat Çekiyor

Sağlık çalışanlarının gözle görülen bu sorunlarının yanında kendi sağlıkları açısından çok yıpratıcı etkilere sebep olan tükenmişlik sendromu, yüksek düzeyde stres gibi üzerinde durulmadığında kalıcı sorunlara sebebiyet vermesi muhtemel psikolojik sıkıntılar son dönemde yaşanan pandemi süreciyle birlikte artış göstermiş durumda.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.