Turkovac Aşısında Üretim Aşamasında Son Durum

Turkovac Aşısında Üretim Aşamasında Son Durum

Türkiye bir yandan koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama sürecine devam ederken diğer yandan çalışmaları devam eden Turkovac aşısı hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor. Detaylar haberimizde.

Koronavirüsle mücadelede kapsamında son dönemde yavaşlayan aşılama oranına rağmen vatandaşlar bir yandan Sinovac ve Biontech aşıları ile aşılanmaya devam ederken diğer yandan Faz-3 çalışması devam eden Turkovac aşısı hakkında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Akova önemli açıklamalarda bulundu.

Herhangi Bir Yan Etki Şimdilik Yok

Bir süredir çalışmaları devam eden ve yakın zamanda kullanıma hazır hale getirilmesi beklenen Turkovac aşısının bir dönem Faz-3 çalışmalarında bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Akova yapmış olduğu açıklamada 5 merkezde binin üzerinde gönüllüyle çalışmaların devam ediyor.

Turkovac aşısı ile Sinovac aşısının eş değer bir aşı olduğunu belirtirken “Şu ana kadar bildiğim kadarıyla Turkovac aşısında herhangi bir yan etkiyle karşılaşılmadı" ifadelerinde bulundu.

Bu arada Kayseri Şehir Hastanesinde 36 gönüllünün aşılanırken aşılanan vatandaşlarda herhangi bir yan etkinin görülmediği belirtildi.

turkovac.jpg

Antikor Düzeyi Hangi Seviyede?

Aşıların vücutta ürettiği antikor miktarları tartışılırken Prof. Dr. Akova hiçbir aşının Delta varyantına karşı yüzde 100 koruyucu olmadığına değinirken "Sinovac'ta da bir süre sonra antikor azalıyor ama yine de koruyuculuğu devam ettiriyor.

Şimdi aynı durumun Turkovac aşısı için de olması beklenebilir. Aslında bu bilimsel çalışmanın sonuçlanması bu açıdan da önemli çünkü şu anda Türkiye'de hakim olan virüs Delta varyantı.

Dolayısıyla her iki aşının Sinovac ve Turkovac aşısının Delta varyantına karşı koruyucu olduğu gösterilirse başarılı olacağı sonucuna varabiliriz. Tabii o sonucu beklemek lazım" açıklamalarında bulundu.

Turkovac Aşısı Ne Zaman Çıkacak?

Aşı hakkında merak edilen sorulardan biri de Turkovac aşısının ne zaman çıkacağı sorusu olurken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son durum hakkında bilgilendirmede bulundu. Acil kullanıma başvurulacak aşamaya gelinen aşı hakkında açıklama yapan Bakan Koca “Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz.” dedi.

Turkovac Aşısı Hangi Tür Aşı?

Aşı hakkında merak edilen bir diğer konu başlığı ise aşının geleneksel diye tabir edilen inaktif tür mü yoksa mRNA türü olduğu mu sorusu olurken, yapılan açıklamada Turkovac asısının Sinovac gibi geleneksel olan inaktif tür olduğu belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.