Uğur Şahin’den Son Dakika Açıklaması Aşı değişebilir

Uğur Şahin’den Son Dakika Açıklaması Aşı değişebilir

Alman aşısı BioNTech’in CEO’su ve kurucu ortaklarından biri olan Uğur Şahin’den gündeme bomba gibi düşecek bir açıklama geldi. Aşıların etkinliği azalıyor mu, aşılar değişecek mi?

Pfizer ile birlikte Covıd-19 aşısını geliştiren, BioNTech’in kurucu ortaklarından olan Uğur Şahin, Covid-19 aşısıyla ilgili çok konuşulacak sözlerde bulundu.

Yaklaşık 2 yıldır tüm dünyanın yaşadığı sıkıntılı korona virüs süreci hakkında İngiliz Financial Times’a konuşan Uğur Şahin şimdiye kadar Alfa, Delta, Mu gibi mutasyonlara uğrayan korona virüsün yeni mutasyonlara uğramaya devam edeceğini, bu durumun da hali hazırda kullanılmakta olan korona virüs aşısının elde etiği bağışıklığı azaltacağını ifade etti.

2022’nin Ortalarında Değişecek Gibi Görünüyor

Uğur Şahin Financial Times gazetesine yaptığı ve yaklaşık 8 milyar insanın hayatını ilgilendiren açıklamasında “Gelecek yılın ortalarına doğru Covid-19 aşısının formülünün değişmesi gerekecek gibi görünüyor çünkü virüs mutasyona uğruyor. Bu yıl yeni bir aşı geliştirmeye gerek yoktu. Fakat gelecek yılın ortalarına doğru çok daha farklı bir durum olacak” ifadelerine yer verdi.

biontech.jpg

Virüsteki Değişim Daha Yeni Başladı

Konuşmasında yeni nesil virüslere vurgu yapan Uğur Şahin korona virüsün kalacağını ve daha çok adapte olacağını belirtirken “Değişikliğe uğrayacak yeni nesil virüslerin, şu ankinden daha kolay yönetilebilir olacağını öngörmüyoruz. Bu devam eden bir evrim ve evrim henüz başladı” ifadelerinin altını çizdi.

Patent Paylaşın Açıklaması

Bir süredir gelişmekte olan ülkelerin “Aşının patentini paylaşın” çağrısı hakkında da konuşan Uğur Şahin aşının patentini paylaşmanın kalite kontrolünü riske atacağını savunurken, aşıya gelecek yıllarda da ihtiyaç olacağını belirtti.

Delta Varyantı

Covıd-19’un dünyada şu anda en baskın varyantı olan Delta varyant hakkında konuşan Şahin, söz konusu varyantın daha bulaşıcı olduğunu ancak; bu durumun mevcut aşıların etkileyiciliğini azaltacak kadar farklı olmadığını dile getirdi.

Uğur Şahin’in korona virüsün ve aşının geleceği hakkında yürütmüş olduğu tahminler salgının bir an önce bitmesini bekleyen vatandaşlar için şok etkisi yaratacağa benziyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.