Yüz Binlerce Sağlıkçı Atama Bekliyor

Yüz Binlerce Sağlıkçı Atama Bekliyor

Üniversitelerin sağlıkla ilgili bölümlerinden mezun olan ve devlet kadrolarına atanmak isteyen yüzbinlerce sağlıkçı atama bekliyor. Ekim ayında yeni bir atama olacak mı? Ayrıntılar haberimizin devamında.

Atama bekleyen yüz binlerce sağlıkçı uzun zamandır seslerini duyurmak için bir yandan Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında seslerini duyurmaya çalışırken diğer yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan müjdeli haber bekliyor.

Halen devam eden pandemi sürecinde en ön safta yer alan, yaşamlarını riske atarak birçok insanın hayatını kurtarmak için mücadelesini sürdüren ve ailelerini aylarca göremeyen sağlık personellerine taze kan olarak katılmak isteyen, yeni açılan hastaneler ve açık bulunan pozisyonlar göz önüne alındığında söz konusu alımların bir an önce yapılması hem atama bekleyen adaylara rahat nefes aldırması bakımından hem de devletin vatandaşlara daha fazla hizmet götürmesi açısından önem arz ediyor.

Bakan Koca Açıklama Yapmıştı

Pandemi sürecinde hastane ve sağlık kuruluşlarında ortaya çıkan sağlık personeli açığı gündemdeki yerini alırken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bakanlık bünyesinde geniş bir alım yapılacağını dile getirmişti.

saglikci-atamasi.jpg

Sağlıkçılar Hangi Alanlarda Atama Bekliyor?

Çok sayıda sağlıkçı atama beklerken adaylar Sağlık Bakanlığından hemşire, odyoloji, anestezi teknikerleri, acil tıp teknisyeni (paramedik), ortopedi, optisyen, ağız ve dış sağlığı teknikeri, sağlık yöneticisi gibi branşlar için çok sayıda kadro açılmasını bekliyor.

Rakamlarla Sağlıkçılar

Sağlık-Sen tarafından daha önce açıklanan rakamlar göz önüne alındığında Türkiye’de sağlık çalışanlarının oranının OECD ülkelerinin dörtte biri olduğu açıklanmıştı.

Ayrıca ülkemizde eğitim öğretim veren 143 üniversitede ve 39 branşta sağlık bölümleri bulunmakla birlikte, atama bekleyen yüzbinlerce sağlıkçı dikkat çekmekte.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Ne Zaman?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Ağustos ayında yapmış olduğu açıklamasında “2-3 ay içinde atama ilanına çıkacağız, geniş programları içerecek. Sayıyı artırma mücadelesi içindeyim." Sözlerine yer vermişti.

Bakan Koca’nın bu açıklamalarından sonra atama bekleyen sağlıkçıların gözü Bakanlık tarafından yapılacak resmi açıklamaya çevrilmiş durumda.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.