İzmir Büyükşehir Belediyesi 29 Kamu Personeli Alacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi 29 Kamu Personeli Alacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi 29 Kamu Personeli Alımı yapacak. Başvuru için gerekli bilgiler, belgeler, başvuru tarihi ve daha fazlası haberimizde.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İŞKUR üzerinden yayımladığı ilan ile 14 Mmex fuarı Akreditasyon personeli , 5 Mmex fuarı danışma personeli ve 10 Muhtarlar buluşması Akreditasyon Personeli olmak üzere toplam geçici 29 kamu personeli alacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

Adaylar başvurularını 08-15 Ekim 2021 tarihleri arasında sadece mail olarak bir sayfalık hazırlayacakları fotoğraflı özgeçmişlerini [email protected] internet adresi üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

zmir-buyuksehir-belediye-personel-alimi.jpg

Müracaat Koşulları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Üniversite öğrencisi ve/veya üniversite mezunu,
  • Esnek çalışma saatlerine uygun,
  • Affa Uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar ve casusluk, özel hayata ve hayatın ihlaline ilişkin ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikap, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık ve yüz kızartıcı suçlardan mahkum olmamak. Mmex fuarı Akreditasyon personeli ve Muhtarlar buluşması Akreditasyon Personeli için Orta seviyede İngilizce bilgisi olması gerekmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Belge

  • 1 Sayfalık fotoğraflı özgeçmiş.

Mülakat Bilgisi

Başvuru yapan adaylar arasından, sadece uygun görülen adaylara, başvuru bitim tarihinden itibaren, bir hafta içerisinde çağrı yapılacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.