Yüzbinlerce Genç PÖH Alımı İstiyor

Yüzbinlerce Genç PÖH Alımı İstiyor

27.Dönem POMEM sonuçlarının açıklanmasının ardından polis olma hayali kuran gençler 28. Dönem POMEM ve akabinde PÖH alımını bekliyor.

Kariyer planlarını ve hayallerini polis olma üzerine kuran yüzbinlerce genç Emniyet Genel Müdürlüğünün tahsis etmiş olduğu 10 bin kadro için 28. Dönem POMEM alım duyurusunu beklerken, bu konuda uzun zamandır PÖH alımı bekleyen adaylar başı çekmekte.

En az lise mezunu olmak üzere PÖH alımı bekleyen adaylar 28. Dönem POMEM alımında kendileri için ciddi sayıda kadro açılmasını bekliyorlar. PÖH alımı için yapılan başvuru sayıları göz önüne alındığında bu mesleğe olan ilginin ne derecede olduğu ve adaylara daha fazla kadro açılması gerektiği anlaşılmaktadır.

En Son PÖH Alımı Ne Zaman Yapılmıştı?

Daha önce yapılan alımlarda rekor düzeyde başvuru alan PÖH için son alım 2019 yılında gerçekleşmiş ve söz konusu kadrolara 500 kadın aday alınmıştı. Yıllar içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine binlerce yeni polis alınırken, PÖH alımı için herhangi bir gelişme yaşanmaması PÖH alımı bekleyen adaylar arasında yeni alım beklentisini artırmış durumda.

27. Dönem POMEM İçin Hangi Mezunlara Yer Verildi?

Gerçekleştirilen son POMEM’de lisans ve ön lisans mezunlarına kontenjan verilirken en az lise mezunu olmak şartıyla alım bekleyen PÖH adayları için kontenjan verilmemişti.

poh-alimi.jpg

Yeni PÖH Alımları Emniyete Güç Katacak

28. Dönem POMEM alımında PÖH için kontenjan ayrılması gerek istihdama katkı sağlanması bakımından gerekse bu mesleğe gönül veren adayların ideallerini gerçekleştirmesi ve Emniyet camiasına taze kan getirmesi bakımından önem taşımaktadır.

Bakan Soylu’ dan PÖH Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha önce katılmış olduğu bir TV programında kendisine PÖH alımı hakkında yöneltilen bir soruya, bundan sonra dışarıdan Özel Harekat Polisi alınmayacağını, Özel Harekat Polisi olmak isteyen adayların önce polis olması gerektiğini, daha sonra meslek içinden yapılacak alımlarla Özel Harekat branşına geçme şeklinde bir geçiş olabileceğinin altını çizerken, Bakan Soylu’nun bu açıklamaları PÖH adaylarını hayal kırıklığına uğratmıştı.

POMEM’de Değerlendirme

POMEM değerlendirmelerinde adayların başarı sıralamasına esas POMEM giriş puanı; adayın KPSS puanının yüzde 25'i, fiziki yeterlilik sınavı puanının yüzde 25'i ve mülakat sınavı puanının yüzde 50'sinin toplamıdır. Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS'den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum