Bekçi Alımına Yeni Bir Şart Eklendi, Alımlar Ne Zaman?

Bekçi Alımına Yeni Bir Şart Eklendi, Alımlar Ne Zaman?

Bekçi alımları başladı mı? Polis Akademisi Başkanlığı 2021 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımını Yayınladı mı? Bekçi alımına hangi şart değişti?

Merakla beklenen Bekçi alımına ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığından resmi bir açıklama beklenilmekte. Peki, 2021 yılında Bekçi alımı yapılacak mı? Bilindiği üzere daha önce yapılan açıklamaya göre Emniyet Genel Müdürlüğüne (EGM) ve Jandarma Genel Komutanlığı (JGK) bünyesine 10 bin bekçi alımı yapılacaktı.
Binlerce aday 2021 yılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Alımının bir an önce yapılmasını istiyor.

Bekçi Alımına Yerleşim Yeri Şartı Değişikliği

Bekçi olmak isteyen adaylar alımın yapılacağı ilde en az bir yıl oturma şartı geldi. Ayrıca, erkek adayların başvuru yaptığı il sınırları içerisinde son 1 yıl içerisinde ikamet ediyor olması gerektiği ve askerlik, öğrenim ya da tedavi gibi kabul edilebilir sebepler nedeniyle ilgili bölgede yer almayan adaylara imtiyaz tanınacağı belirtildi. Bu kapsamda neden o ilde ikamet edilmediğini açıklayabilecek nitelikte bir duruma da açık kapı bırakılmış oldu.

2021-bekci-alimi.jpg

Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

  • En az Lise mezunu olmak,
  • En az 167 cm boyunda olmak,
  • 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,
  • Askerliğini yapmış olmak,
  • EGM sağlık şartlarını taşıyor olmak,
  • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
  • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak.

Bekçi Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bekçi olmak isteyen adayların mesleğe başlamadan önce merak ettiği en önemli konulardan biride Bekçi maaşları olmuştur. Peki, İlkokul, Lise ve Üniversite Mezunu bir ne kadar maaş alıyor?

  • İlkokul mezunu bekçi 5.008,221 TL
  • Lise mezunu bekçi 5.186,079 TL
  • Üniversite mezunu bekçi 5.421 TL

Bekçinin Görevleri

Bekçi denince akla gelen, akşamları belli bir bölgeyi koruyan kişi olarak aklımıza geliyor.

Gerçek Anlamda Bekçi Kimdir ve Görevi Nedir?

Bekçi, geceleri bir alan ya da bölgenin güvenliğini sağlamak ile görevli olan kişidir. Özel durumlar dışında akşam 10 ile sabah 6 saatlerinde görev yapan bekçiler, silah taşımak ve gerekli durumlarda kullanmak gibi yetkilere sahiptir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.