HSYK Değişik Unvanda 10 Memur Alıyor

HSYK Değişik Unvanda 10 Memur Alıyor

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSYK) 5 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni ile 5 Hizmetli olmak üzere toplam 10 memur ataması yapacak.

HSYK, 2020 yılı KPSS puanı esas alınarak başvurularını alacağı Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (V.H.K.İ.) ve Hizmetli kadroları için müracaat tarihleri 04-08 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni kadrosuna başvuracakların, 2020 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (B) Grubundan; 70 puan almış olmak şartı ve Hizmetli kadroları için ise aynı yılda yapılan KPSS (B) Grubundan; 60 puan almış olma şartı en dikkat çeken şartların başında gelmektedir.

Peki, HSYK yapacağı alım için adaylardan isteyeceği belge, şart ve başvuru şekli nasıl olacak? Sizlerin merak ettiği tüm sorularınızı sizler için derledik.

Memur Alımı İçin Adaylar Başvurularını Nasıl Gerçekleştirecekler?

Başvuracak adaylar öncelikle www.hsk.gov.tr internet adresinde yer alan “2021 yılı 4/A (Kadrolu) Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni/Hizmetli Giriş Sınavı İş Talep Formu” nu temin ederek ilgili tüm kısımları doldurmak suretiyle gerekli belgelerle birlikte Hâkimler ve Savcılar Kuruluna şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

Adaylar Başvurularını şahsen yapılacak olup posta ve benzeri yollarla yapılan müracaatlar kabul edilmeyeceğini unutmamalıdır.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni Kadrosu İçin Yapılacak Sınav Nasıl Olacak?
Veri hazırlama ve kontrol işletmeni için yapılacak sınav uygulama sınavı ve sözlü sınav şeklinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. KPSS(B) Grubu puan türlerine göre ilan edilen pozisyon sayısının 5 katı olan 25 aday arasına girenler uygulama sınavına (klavye sınavı) katılmaya hak kazanacaktır.

16 Ekim 2021 Cumartesi günü saat 09:00'da Hâkimler ve Savcılar Kurulu binasında yapılacak ve bu sınavda başarılı olanlar www.hsk.gov.tr adresinden ilan edilecektir. Uygulama sınavında başarılı olanlar için 26/10/2021 tarihinde saat 09:00’dan itibaren Hâkimler ve Savcılar Kurulu binasında sözlü sınav yapılacaktır.

Hizmetli Kadrosu İçin Yapılacak Sınav Nasıl Olacak?

Hizmetli kadrosu için ise KPSS(B) Grubu puan türlerine göre ilan edilen pozisyon sayısının 5 katı olan 25 aday arasına girenler sözlü sınava katılmaya hak kazanacaktır. 26 Ekim 2021 tarihinde saat 09:00’dan itibaren Hâkimler ve Savcılar Kurulu binasında sözlü sınav yapılacaktır.

Her aday eğitim durumuna göre ilan edilen yalnızca bir kadroya başvuru yapabilecektir. Birden fazla kadroya başvuru yapan adayların başvuruları geçersiz sayılarak değerlendirmeye alınmayacaktır.

Her İki Unvan İçinde Aranan Başvuru Şartları Nelerdir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48 inci maddesinde belirtilen;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Son başvuru günü olan 08/10/2021 tarihi itibarı ile 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 36 yaşından gün almamış olmak (1 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar),
 • Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni için Fakülte/yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet ön lisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ve dengi okulların ticaret ya da bilgisayar bölümlerinden mezun olmak veya en az lise ve dengi okul mezunu olup, başvuru tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı ya da kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip bulunmak,
 • Hizmetli için en az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
 • Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,
 • Askerlik durumu bakımından; askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni kadrosu için; ÖSYM tarafından 2020 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (B) Grubundan; lisans mezunları KPSSP(3), ön lisans mezunları KPSSP(93) ve lise mezunları KPSSP(94) puan türünden en az 70 puan almış olmak.

Hizmetli kadrosu için; ÖSYM tarafından 2020 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (B) Grubundan; lisans mezunları KPSSP(3), ön lisans mezunları KPSSP(93) ve lise mezunları KPSSP(94) puan türünden en az 60 puan almış olmak.

 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni başvurusu için:

 • İş talep formu (www.hsk.gov.tr internet adresinden temin edilecektir),
 • Fakülte/yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet ön lisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ve dengi okulların ticaret ya da bilgisayar bölümlerinden mezun olanlar bakımından öğrenim belgesinin aslı veya onaylı örneği (Noter tarafından veya belgeyi veren öğretim kurumunca onaylanmış olması ya da aslı görülmek suretiyle HSK Genel Sekreterliğince onaylanması gerekmektedir);
 • Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olanlar bakımından ise başvuru tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı ya da kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasının aslı veya örneği (Noter tarafından veya belgeyi veren öğretim kurumunca onaylanmış olması ya da aslı görülmek suretiyle HSK Genel Sekreterliğince onaylanması gerekmektedir)
 • KPSS-2020 sınav sonuç belgesi.

Hizmetli başvurusu için:

 • İş talep formu (www.hsk.gov.tr internet adresinden temin edilecektir),
 • En az lise veya dengi okul mezunu olduğunu gösterir belge,
 • KPSS-2020 sınav sonuç belgesi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.