Merkez Bankası 65 Personel Alımı Başvuruları Devam Ediyor

Merkez Bankası 65 Personel Alımı Başvuruları Devam Ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası personel alımı için çıkmış olduğu ilana başvurular devam ediyor. Hangi unvanlar için alım yapılacak, başvurular ne zaman sona erecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yayımlamış olduğu ilan ile 40 Uzman Yardımcısı ve 25 Araştırmacı alımı yapılacağını duyurmuştu. Söz konusu alım için başvurular devam ederken, alım hakkında detaylı bilgileri sizler için yeniden hatırlatmak istedik.

Merkez Bankası İstanbul ve Ankara’da bilişim alanında kadrolu olarak istihdam etmek üzere 40 Uzman Yardımcısı ile İstanbul İdare Merkezinde istihdam etmek üzere kadrolu 20 Araştırmacı alımı gerçekleştirecek.

40 Uzman Yardımcısı Alımı (Bilişim Teknolojileri Genel Müdürlüğünde)

Başvuru Şartları

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına alınacak kişilerde aranan genel şartları sağlamak.
 • 01.01.1987 ve daha sonra doğmuş olmak.
 • 01.01.2019 tarihinden sonra yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında elenmemiş olmak.
 • En az dört yıllık eğitim veren Türkiye veya yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlarının Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme Mühendisliği programlarında lisans eğitimini tamamlamış olmak.
 • 01.01.2018 tarihinden sonra yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya Elektronik Yabancı Dil Sınavından (e-YDS) en az 70 İngilizce puanı veya Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test (TOEFL iBT) sınavından en az 84 puan veya Cambridge C1 Advanced sınavından (CAE) B ve üzeri veya Cambridge C2 Proficiency sınavından (CPE) C ve üzeri almış olmak.

merkez-bankasi.jpg

Genel Yetenek Sınavı

Genel Yetenek Sınavı 25-26 Aralık 2021 tarihlerinde test yöntemiyle yapılacaktır. Genel yetenek sınav puanına göre yapılacak olan sıralama sonucunda ilk 480 aday (yazılı meslek sınavına çağırılacaktır.

Yazılı Meslek Sınavı

Yazılı Meslek Sınavı 8-9 Ocak 2022 tarihlerinde klasik yöntemle yapılacaktır.

Kişilik ve Yetkinlik Testleri

Komisyon mülakatı öncesinde adaylara 18-20 Ocak 2022 tarihlerinde kişilik ve yetkinlik testleri uygulanacaktır.

Komisyon Mülakatı

Komisyon Mülakatı 31 Ocak-11 Şubat 2022 tarihleri arasında uygulanacak.

25 Araştırmacı Alımı (İdare Merkezinde)
Başvuru Koşulları

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına alınacak kişilerde aranan genel şartları sağlamak.
 • 01.01.1990 ve daha sonra doğmuş olmak.
 • En az dört yıllık eğitim veren Türkiye veya yurt dışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca tanınmış yükseköğretim kurumlarının; iktisat, ekonometri, maliye, işletme, işletme mühendisliği, finans, matematik, istatistik, endüstri mühendisliği bölümlerinde lisans eğitimini veya iktisat, finans, finansal matematik, ekonometri alanlarında yüksek lisans eğitimini tamamlamış olmak.
 • 01.01.2019 tarihinden sonra yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işe alım sınavlarının komisyon mülakatı aşamasında elenmemiş olmak.
 • 01.01.2018 tarihinden sonra yapılan; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya Elektronik Yabancı Dil Sınavından (e-YDS) en az 80 İngilizce puanı veya Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test sınavından (TOEFL-iBT) en az 96 puan veya Cambridge C1 Advanced sınavından (CAE) A veya Cambridge C2 Proficiency sınavından (CPE) C ve üzeri almış olmak.

Genel Yetenek Sınavı

Genel Yetenek Sınavı 18-19 Aralık 2021 tarihleri arasında test yöntemiyle yapılacak. Genel yetenek sınav puanına göre yapılacak olan sıralama sonucunda ilk 300 aday (son adayla aynı puanı alan adaylar da dahil) yazılı meslek sınavına çağırılacaktır.

Yazılı Meslek Sınavı

Yazılı Meslek Sınavı 25-26 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılacak. Yazılı meslek sınavı Mikroekonomi, Makroekonomi, Ekonometri ve Yazılı İktisadi Anlatım alanlarından dört oturumda klasik yöntemle yapılacaktır.

Kişilik ve Yetkinlik Testleri

Kişilik ve Yetkinlik Testleri 4-6 Ocak 2022 tarihleri arasında Komisyon mülakatı öncesinde yapılacak.

Vaka Çalışması
10-14 Ocak 2022 tarihleri arasında komisyon mülakatı öncesinde, adaylara vaka çalışması (case study) uygulaması yapılacak.

Komisyon Mülakatı

Komisyon Mülakatı 17-28 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılacak.

Başvuru İşlemleri ve İstenilen Belgeler

Başvurular, 13 Aralık 2021 tarihi saat 17.30'a kadar Bankamız internet sitesi insan kaynakları sayfasından (insankaynaklari.tcmb.gov.tr), aşağıdaki belgeleri yüklemek suretiyle elektronik yolla yapılacaktır. Şahsen veya posta ile yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.

 • Fotoğraf,
 • Diploma veya geçici mezuniyet belgesi,
 • Yabancı Dil Belgesi (YDS, E-YDS, TOEFL iBT, CAE veya CPE),
 • Özgeçmiş.

Bilgilendirme

Adaylara yapılacak bilgilendirme ve çağrılar, adayların başvuru sırasında bildirdikleri e-posta adreslerine veya Bankanın internet sitesi insan kaynakları sayfasında (insankaynaklari.tcmb.gov.tr) duyuru yoluyla yapılacak ve kağıt ortamında herhangi bir yazışma yapılmayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.