ÖSYM 6 Uzman Yardımcısı Alımı

ÖSYM 6 Uzman Yardımcısı Alımı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yayınladığı ilan doğrultusunda 8 inci derece kadroya atanmak üzere 6 ÖSYM Uzman Yardımcısı alacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yazılı ve sözlü olmak üzere 2 aşamadan oluşan sınav ile 6 Uzman Yardımcısı alacak. Söz konusu alım 2 İngilizce, 1 Bilişim, 1 Hukuk, 1 Biyoloji ve 1 Kimya alanından oluşacak. Adaylarda 2020 veya 2021 KPSS Lisans grubu sınavına girme şartı aranacak.

İngilizce Bölümünden Alınacak 2 Uzman Yardımcısı Hakkında

 • Mezun Olunan Bölüm: İngiliz Dil Bilimi, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat, İngilizce Öğretmenliği, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı ve Mütercim-Tercümanlık (İngilizce)
 • PSS Puan Türü: KPSS P1

Bilişim Bölümünden Alınacak 1 Uzman Yardımcısı Hakkında

 • Mezun Olunan Bölüm: Bilgisayar Mühendisliği
 • KPSS Puan Türü: KPSS P1

Hukuk Bölümünden Alınacak 1 Uzman Yardımcısı Hakkında

 • Mezun Olunan Bölüm: Hukuk
 • KPSS Puan Türü: KPSS P4

Biyoloji Bölümünden Alınacak 1 Uzman Yardımcısı Hakkında

 • Mezun Olunan Bölüm: Biyokimya. Biyoloji ve Biyoloji Öğretmenliği
 • KPSS Puan Türü: KPSS P1 veya KPSS P121

Kimya Bölümünden Alınacak 1 Uzman Yardımcısı Hakkında

 • Mezun Olunan Bölüm: Kimya ve Kimya Öğretmenliği
 • KPSS Puan Türü: KPSS P1 veya KPSS P121

sym-uzman.jpg

Sınav Başvuru Şartları

 • 2020 veya 2021 yıllarında yapılan KPSS Lisans sınavları sonucunda, yukarıdaki tabloda yer alan puan türlerine göre en az birinden asgari 75 puana sahip olmak. Müracaat şartlarını taşıyan adaylar başvuru süresi içerisinde 2020 veya 2021 yılı KPSS Lisans puanları esas alınmak suretiyle en yüksek puandan başlamak üzere sıralamaya tabi tutulacaktır. En yüksek puan alan adaydan başlanarak, ilan edilen kadro sayısının 20 katı kadar aday yazılı sınava davet edilecektir. (Sonuncu aday ile aynı puana sahip olanlar da giriş sınavına alınacaktır)
 • Yurtiçinde en az 4 yıllık eğitim veren fakültelerin yukarıdaki tabloda belirtilen bölümlerinden birini veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından birini bitirmiş olmak.
 • Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak.
 • Devamlı olarak görev yapmasına engel olabilecek, daimi vücut ya da akıl hastalığı ile vücut sakatlığı ya da özrü bulunmamak.

Başvuru Tarihi, Şekli ve Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 • 2020 veya 2021 yıllarında yapılan KPSS Lisans sınavları sonucunda, 100 puan üzerinden yukarıda yer alan puan türlerine göre asgari puana sahip olan adaylardan, Kurumumuzdan görev talebinde bulunacaklar, 29 Kasım 2021 tarihine kadar, ÖSYM (ais.osym.gov.tr) internet adresinde yer alan “Sınav Başvuru Formu” nu doldurarak internet ortamında müracaat edeceklerdir.

Yazılı Sınav

Yazılı sınav 25 Aralık 2021 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Giriş sınavının yazılı bölümüne katılmaya hak kazanan adaylar ile yazılı sınavın yapılacağı adres ve sınav saatleri; ÖSYM Başkanlığının (ais.osym.gov.tr) internet sayfasında yazılı sınavdan en az 10 gün önce ilan edilecektir.

Adaylar sınava giriş belgelerini ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden alacaklardır, ayrıca sınava giriş belgesi düzenlenmeyecektir.

Yazılı sınava girecek adaylara 100 tam puan üzerinden olmak üzere yukarıdaki tabloda verilen öğrenim alanları itibarıyla ilgili konulardan %70 test ve %30 klasik usulde soru sorularak yazılı sınav yapılacaktır. Yazılı sınav sonuçları, Başkanlığımızın (ais.osym.gov.tr) internet sayfasında sınav tarihinden itibaren en geç otuz gün içerisinde duyurulacaktır.

Sözlü Sınav

Yazılı sınavın değerlendirilmesi sonucu, bu sınavdan 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylardan; en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere, atama yapılacak kadro sayısının en fazla dört katına kadar aday sözlü sınava çağrılacaktır.

Sözlü sınava girmeye hak kazananlara, sözlü sınav tarihinden en az on beş gün önce sınavın yapılacağı yer, gün ve saat yazılı veya elektronik ortamda (ais.osym.gov.tr) internet sayfasında duyurulacaktır.

Sözlü sınav öncesi adaylar, e-Devlet üzerinden alınmış mezuniyet belgelerini ÖSYM bulunan Personel ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na teslim edeceklerdir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.