Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı 10 Uzman Yardımcısı (Sınavla) Alımı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı 10 Uzman Yardımcısı (Sınavla) Alımı

Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu personel alımı yapacak. Resmi gazetede yayımlanan ilan ile özel yarışma sınavı ile azami 10 Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Uzman Yardımcısı alacağını duyurdu.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Resmi Gazete’ de çıktığı ilan ile 10 Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Uzman Yardımcısı alacağını açıkladı. Giriş sınavı; eleme sınavı, yazılı sınav ve sözlü sınav aşamalarından oluşmaktadır.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Sınava Katılım Şartları

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,
Giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak,

En az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerin ilgili bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış yurt içindeki veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danca, Endonezce, Farsça, Felemenkçe, Fransızca, Hırvatça, İngilizce, İspanyolca, İsveççe, İtalyanca, Malayca, Rusça veya Yunanca dil seviyesini gösterir belgelerden birine sahip olmak,

Dil belgelerinin geçerlilik süreleri YDS için 5 yıl ve diğer belgeler için 2 yıl olarak kabul edilecek olup, sürelerin hesaplanmasında sınav son başvuru tarihi esas alınacaktır,

Başkanlık, eleme sınavında adayları başvuru dil şartını sağladıkları aynı dilde başvuru yapmış diğer adaylar ile yarıştırabilme hakkını saklı tutar. Bu hakkın kullanılması durumunda Başkanlık tarafından Başkanlığın ihtiyacı, başvuruların niteliği ve niceliği itibariyle belirlenecek dil kontenjanlarına göre eleme sınavında başarılı olan adaylar her bir dil veya dil grupları için ayrılan kontenjanlar dahilinde başarı sırasına konularak yazılı sınava çağrılır.

yurtdisi-turkler-ve-akraba-topluluklar-baskanligi.jpg

Mezun Olunması Gereken Fakülteler/Bölümler

Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Fakültesi, İletişim Fakültesi, İşletme Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültelerinin herhangi bir bölümünden mezun olmak.

Diğer Fakültelerin; Ekonometri, Ekonomi, Finans, Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İktisat, İlahiyat, İletişim, İnsan Kaynakları Yönetimi, İstatistik, İşletme, Kamu Yönetimi, Maliye, Psikoloji, Reklamcılık, Siyaset Bilimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Türkoloji, Uluslararası İlişkiler bölümlerinin birinden mezun olmak.

Uzman Yardımcılığı Alımına Başvuruların Yapılması

Başvuru için gerekli bilgiler ve elektronik ortamda iletilecek belgeler:

Yükseköğrenim diploması veya mezuniyet belgesi; eğitimini yurt dışında tamamlamış olanlar için YÖK’ten alınmış denklik belgesi,

YDS sonuç belgesi veya dil yeterliliği bakımından buna denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan sınav sonuç belgesi veya Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Uzmanlığı Yönetmeliğinin 6’ncı maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde sayılan yurt dışı eğitim ve sınavlara ilişkin belge,

El yazısı ile hazırlanmış özgeçmiş,

SGK Hizmet Dökümü veya daha önce başka bir yerde çalışıldığını gösteren diğer hizmet belgesi,

Görevini yapmaya sağlık bakımından bir engelinin bulunmadığına dair beyan.

Başvuruların incelenmesi neticesinde iş bu ilanın “Sınava Katılım Şartları” başlıklı bölümünde sayılan şartları sağlayan adaylar eleme sınavına çağrılacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Başvuru Tarihi Ve Şekli

Başvurular, e-Devlet (Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı/Kariyer Kapısı-Kamu İşe Alım) ve Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) üzerinden çevrim içi yapılacak olup, 20 Aralık 2021 Pazartesi saat 09.00’da başlayacak ve 31 Aralık 2021 Cuma saat 18.00’de sona erecektir. (İleri Doğu Avrupa Zaman Dilimi UTC+03:00 göre)

Sınav Hakkında Bilgilerin Duyurulması

Eleme sınavı, 08 Ocak 2022 Cumartesi saat 10.30-12.30 arası, yazılı sınav ise aynı gün saat 14.00-16.00 arası Ankara’da yapılacak olup sınav yeri daha sonra Başkanlığın kurumsal internet sitesinden duyurulacaktır.

Anlık haberlerden haberdar olmanızı kolaylaştıracak bir yolda sosyal medya ve cep uygulamamızı indirerek olacaktır. Aşağıdaki linki tıklayarak ücretsiz ve kolayca uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kamu.isci.alimi.app

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.