Savunma Sanayii Başkanlığı, yurt dışı personeli alımı başlattı

Savunma Sanayii Başkanlığı, yurt dışı personeli alımı başlattı

Kontenjan detayları, hizmet sınıfları ve eğitim süreleri Ek-1'de açıklanmıştır. Yurt dışına gönderilecek adaylarda aranan genel şartlar, ilgili alanda üniversite mezuniyeti istenmektedir.

2024 için Savunma Sanayii Başkanlığı'na ayrılan yurt dışı kontenjanları, 16 Ekim 2023'te 7713 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenmiş ve bu kontenjanların kullanımı, 1974 tarihli ve 14786 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan yönetmelik çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Savunma Sanayii Başkanlığı, yurt dışı personeli alımı başlattı

Kontenjan detayları, hizmet sınıfları ve eğitim süreleri Ek-1'de açıklanmıştır. Yurt dışına gönderilecek adaylarda aranan genel şartlar, ilgili alanda üniversite mezuniyeti, en az üç yıl mesleki deneyim, olumlu birim amiri görüşü, son üç yılda disiplin cezası almamış olma, askerlik durumu, 40 yaşından küçük olma, daha önce aynı eğitimi almamış olma, belirli yabancı dillerde yeterli dil puanına sahip olma ve sağlık durumunun eğitimi engellememesi gibi kriterleri içermektedir. Ayrıca, yurt dışında eğitim sonrası ülkeye dönenlerin, eğitim süresinin iki katı kadar Türkiye'de mecburi hizmet yapmayı kabul etmeleri gerekmektedir.

Başvurular için gerekli belgeler arasında Başvuru Bilgi Formu, yabancı dil belgesi, mezuniyet belgesi, okul kabul belgesi ve üniversitenin tanınır olduğunu gösteren belge bulunmaktadır. Başvuru ve seçim süreci, adayların e-Devlet üzerinden elektronik ortamda başvurmalarını ve yurt dışı eğitim programları için belirlenen kontenjanlardan sadece birine başvurabilmelerini içerir. Kabul belgesi, dünya üniversite sıralamalarında ilk 200 içinde yer alan üniversitelerden alınmalıdır.

Başvuruların 17 Mayıs 2024'e kadar tamamlanması gerekmektedir. Seçim süreci, yarışma sınavı veya seçme usulü ile yapılacak ve bu süreç Kariyer Kapısı Platformu üzerinden duyurulacaktır. Yarışma sınavında başarı için minimum 70 puan şartı aranmaktadır. Kontenjanlar, belirlenen kriterlere uygun dış burs sağlayan adaylara öncelik verilerek kullanılacaktır. Seçilen adaylardan, gerekli kefalet senetleri alınacaktır ve sonradan şartları taşımadıkları anlaşılan adayların işlemleri iptal edilecektir.

06.02.2024
17.05.2024

BAŞVUR

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.