Çalışma Bakanlığı Personelleri Sınav Bekliyor

Çalışma Bakanlığı Personelleri Sınav Bekliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı personelleri Bakanlıkların ayrılması sonrasında kurumlarından görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açmasını bekliyor. Sınav açılacak mı, kurum son olarak ne zaman sınav açtı? Sizler için derledik.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı personelleri bazı kurumların personellerine yönelik olarak görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açmasının ardından kendi Bakanlıklarının da sınav duyurusu yayınlamasını bekliyor.

24 Haziran 2018 seçimleri sonrasında Aile ve Çalışma Bakanlıkları, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adı altında birleşmiş, Çalışma Bakanlığı personelleri de Aile Bakanlığının belirli periyotlarla personellerine yönelik olarak açmış olduğu görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının bu birleşme sonrasında düzenli aralıklarla kurumlarında uygulanabileceğini düşünerek umutlanmış; ancak süreç beklendiği gibi olmamış ve 2021 yılı Nisan ayında Bakanlıklar tekrar ayrılmıştı.

Son dönemde farklı Bakanlıkların personellerine yönelik olarak açmış olduğu sınavlar sınav duyurusu bekleyen Çalışma Bakanlığı personellerinde de beklentiye sebep olmakta, ayrıca söz konusu sınavın bir düzene bağlanması köklü bir kurum olan Çalışma Bakanlığının personellerinin kurumlarıyla olan aidiyet bağlarının gelişmesine de katkı sağlayacaktır.

sgb-unvan-degisikligi-ve-gorevde-yukselme-bekliyor.jpg

En Son Ne Zaman Sınav Yapıldı?

Bakanlık bünyesinde son olarak 2014 yılında personellere yönelik olarak sınav açılmış, yapılan sınav sonrasında 2015 yılında sınavlarında başarılı olan personellere unvanları verilmişti.

Birçok Kurum Sınav Açtı

Son dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumlar personelleri için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açtı.

Süre 3 Yıla İndirilmişti

2021 yılı içerisinde Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplanmış ve bu toplantıda Türkiye Kamu-Sen tarafından birçok kamu kurumunun uzun süredir personellerine yönelik olarak herhangi bir sınav açmadığı dile getirilmişti.

Gerçekleştirilen bu toplantı sonrasında kamudaki söz konusu sınavların, düzenli olarak en geç 3 yıl içinde yapılması benimsenmişti.

Beklenti Yüksek

Gerçekleştirilen toplantılar, son dönemde bazı Bakanlıkların personellerine yönelik olarak sınav açması, Bakanlık bünyesinde son sınavın 7 yıl gibi uzun bir süre önce yapılması bir yandan kurum çalışanlarını beklenti içine sevk ederken öte yandan çalışanların motivasyonunun artırılması ve personellerin kendilerini daha değerli hissetmesi açısından önem arz etmekte.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.