Kültür ve Turizm Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı Yapacak. Hangi Unvanlarda Sınav Yapılacak? Sınav Tarihi Ne Zaman? İşte Detaylar.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Personeline Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği çerçevesinde Şef ve Memur Görevde Yükselme Yazılı Sınavı yapacak. Sınav Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 28 Kasım 2021 Pazar günü saat: 12.30’da yapılacak.

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği e-Sınav Sistemi

Sınav Türkiye geneli Bilecik hariç 80 il e-sınav merkezlerinde yapılacaktır. (Ankara’da sınava katılacak adaylar, merkez ilçeler dışındaki ilçelerde bulunan e-sınav merkezlerine de yerleştirilebilecektir.)

Kültür ve Turizm Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı

Bakanlığın yapmış olduğu ilan doğrultusunda Çalışan personeline “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği” sınavı yapılacak.

Adaylar kurumuna yapacağı sınav başvurusundan sonra www.meb.gov.tr internet adresinden alınan sınav giriş belgesi renkli fotoğraflı olacak, belgede adayın; salon ve kimlik bilgileri ile sınava katılacağı tarih /oturum saati, e-sınav merkezi (il/ilçe), bina, salon ve adres bilgileri yer alacaktır.

kultur-ve-turizm-bakanligi-gorevde-yukselme-sinav-001.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığı Görevde Yükselme Sınav Şekli

 • Görevde Yükselme Sınavı, 50 (elli) soru ve 60 (altmış) dakika olarak tek oturum hâlinde gerçekleştirilecektir.
 • Sınav soruları çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli sorulardan oluşacaktır.
 • Adaylar, salon aday yoklama listesinde belirtilen sıra numarasına göre oturacaktır. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinden sonra adaylara sınavda uyulacak kurallar hakkında bilgi verilecektir.
 • Aday, e-sınav uygulama ekranında yer alan T.C. kimlik numarası, adı, soyadı bilgilerinin ve fotoğrafın kendisine ait olduğunu kontrol edecek, bilgilerinde hata olması durumunda salon başkanını uyaracak ve sınava başlamayacaktır.
 • e-Sınav Uygulama Kuralları’ sınav başlamadan önce aday tarafından okunup kabul edildikten sonra sınav başlayacaktır.
 • Adaylar tüm işaretlemeleri ekrana dokunarak yapacaktır.
 • Sınav süresi adayın kullandığı bilgisayar ekranında yer alacaktır. 3
 • Sınavını tamamlayan ya da sınav süresi biten aday, salon yoklama listesi ve cevap kâğıtlarını gösterir belgeye imza atarak salondan ayrılacaktır.
 • Aday isterse sınav süresi tamamlanmadan sınavı bitirebilir. Bu durumda e-sınav yazılımı adaydan 2 (iki) aşamalı onay alacak ve sınavı sonlandıracaktır. Bu işlemi gerçekleştiren adayların sınava devam etmesi mümkün olmayacaktır.
 • Aday sınava girmediyse salon görevlileri tarafından, salon aday yoklama listesindeki ilgili alana “Girmedi” yazılacaktır.

Sınavın Değerlendirmesi

 • Değerlendirme 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak olup doğru cevaplar dikkate alınarak 60 (altmış) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır. Başarı puanı hesaplamasında [Puan=(Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır.
 • Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.
 • Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Görevde Yükselme Sınav Metni ve Soru Sayısı İçin Tıklayınız.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kamuiscialimi.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.